Stegna

Stegna znana jest z szerokiej, piaszczystej plaży ze strzeżonym kąpieliskiem i licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych (m.in. zjeżdżalnia, wypożyczalnia skuterów wodnych i łodzi). Jest siedzibą władz gminy zamieszkałej przez 10 tys. mieszkańców. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z XV wieku, ale znalezisko 17 monet arabskich dowodzi, że w czasach Cesarstwa Rzymskiego przybywali tu kupcy po cenny bursztyn.

Gmina Stegna to jedna z najatrakcyjniej położonych gmin Mierzei Wiślanej. Z dwóch stron otoczona jest wodami rzeki Wisły i Szkarpawy, z trzeciej wodami Morza Bałtyckiego. Z pasmem piaszczystych plaż sąsiaduje tu las sosnowy i liściasty. Zapach jodu miesza się z zapachem olejków eterycznych, tworząc mikroklimat sprzyjający wypoczynkowi i zdrowiu i proponują różnorodne formy spędzania wolnego czasu zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Do czynnego wypoczynku zachęcają liczne ścieżki spacerowe i rowerowe. Miłośnicy spokoju znajdą tu też zakątki ciche i kameralne. Pobyt w gminie Stegna można uatrakcyjnić, zwiedzając liczne zabytkowe miejsca i obiekty. Warto na pewno zobaczyć kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa, wybudowany w latach 1682 – 1683 na miejscu wcześniejszego, wzmiankowanego w 1465 roku.